Kalkulator kredytowy, gotówkowy - koszt kredytu i wysokość raty

Sprawdź kalkulator i oblicz koszty Twojego kredytu

Kwota kredytu

1 000 zł

150 000 zł

Okres spłaty

12 mies.

120 mies.

Porady finansowe

Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość? Kredyty
24 Wrz 2020Anna Malek

Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

... jest mniej warta niż ta obecna. Przenieść hipoteki nie możesz również wtedy, gdy zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jeśli nie minęło jeszcze 5 lat od dnia otrzymania dofinansowania, to ...

Kredyt hipoteczny dla pracowników budżetówki Kredyty
24 Wrz 2020Diana Klimowicz

Kredyt hipoteczny dla pracowników budżetówki

... jubileuszowe, szczególne zasługi czy umiejętności i inne. To także działa na korzyść przy wniosku o kredyt hipoteczny. Nie bez znaczenia jest ranga w danym zawodzie. Im wyższa, tym większe wynagrodzenie, a co za tym idzie lepsze ...

Co to jest stopa procentowa przy kredytach, lokatach i kontach oszczędnościowych? Kredyty
24 Wrz 2020Mikołaj Madziąg

Co to jest stopa procentowa przy kredytach, lokatach i kontach oszczędnościowych?

... realną stopę procentową kredytu, czyli stopę kosztów, określa jednak roczna rzeczywista stopa oprocentowania kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Ekonomiści w kontekście oprocentowania kredytów i pożyczek wyróżniają realną i ...

Kredyty na ekologiczne rozwiązania w domu Kredyty
23 Wrz 2020Dagmara Sudoł

Kredyty na ekologiczne rozwiązania w domu

... z wcześniejszą spłatą pożyczek i kredytów udzielonych przez inne instytucje finansowe. Ekologiczny kredyt hipoteczny Oprócz kredytów gotówkowych w BOŚ Banku można też skorzystać z Ekologicznego kredytu hipotecznego i ...

Czy można przystąpić do kredytu ze współwnioskodawcą? Kredyty
23 Wrz 2020Dagmara Marszałek

Czy można przystąpić do kredytu ze współwnioskodawcą?

... za spłatę reszty zobowiązania spada na nas. To samo dzieje się wtedy, gdy zaciągnęliśmy z kimś kredyt hipoteczny, a współkredytobiorca umiera. Dowiedz się więcej: Czy ubiegając się o kredyt mogę połaczyć dochody moje ...

Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt? Kredyty
23 Wrz 2020Klaudia Spurgiasz

Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt?

... kredyt gotówkowy? Otrzymanie kredytu gotówkowego jest o wiele prostsze niż ma to miejsce w przypadku chociażby kredytu hipotecznego. W praktyce wniosek o taką pożyczkę złożyć może każda osoba pełnoletnia, która uzyskuje stały dochód ...

ZPF po raz kolejny sprawdził moralność finansową Polaków. Spadł odsetek osób, które uważają, że oddawanie długu jest zawsze obowiązkiem moralnym Kredyty
22 Wrz 2020Diana Klimowicz

ZPF po raz kolejny sprawdził moralność finansową Polaków. Spadł odsetek osób, które uważają, że oddawanie długu jest zawsze obowiązkiem moralnym

Badanie przeprowadzane jest dla Związku Przedsiębiorstw Finansowych co roku. Obecna piąta edycja jest wyjątkowa, bo rozmowy z respondentami miały miejsce w kwietniu i w maju 2020 r., a więc w ...

Jakich minimalnych dochodów wymaga bank? Kredyty
22 Wrz 2020Klaudia Spurgiasz

Jakich minimalnych dochodów wymaga bank?

... źródeł przychodu. Zwykle jest to praca na etacie lub działalność gospodarcza. Sprawdź: Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy działalności gospodarczej? Jak banki obliczają wielkość przychodu? Wielkość przychodu jest bardzo ...

Kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim Kredyty
18 Wrz 2020Diana Klimowicz

Kredyt gotówkowy w ING Banku Śląskim

... z pożyczki gotówkowej zostają przelane na konto klienta. Na ogół proces ten jest szybki. Złóż wniosek o kredyt gotówkowy online – wniosek o kredyt przez Internet >> Pożyczka gotówkowa z konsolidacją Pożyczka konsolidacyjna może ...

Co to jest kalkulator kredytowy?

Nie wiesz, jak obliczyć kredyt? Zastanawiasz się, ile wyniesie rata kredytu gotówkowego, hipotecznego czy samochodowego? I w jakich sytuacjach warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych.

Wystarczy podać podstawowe parametry, aby uzyskać informacje o tym, ile będzie wynosić rata zobowiązania oraz co wpływa na jej wysokość (wartość odsetek oraz kapitału). Co więcej, dzięki kalkulatorom kredytu dowiesz się, jaki będzie rzeczywisty koszt zadłużenia.

Jest to wyliczane przede wszystkim na podstawie oprocentowania kredytu i najczęściej takie kalkulatory zakładają, że rata kredytu będzie stała. Co to oznacza? Kredytobiorca, który spłaca raty równe, musi co miesiąc przelać bankowi tę samą kwotę, która się nie zmienia w trakcie okresu kredytowania. W praktyce wygląda to w ten sposób, że na początku spłaca się głównie część odsetkową, w mniejszym stopniu kapitałową. Alternatywą mogą być raty malejące, w przypadku których odsetki naliczane są od pozostałej do spłacenia sumy. To sprawia, że w późniejszym okresie kredytowania raty są niższe, ponieważ od mniejszej części kapitału naliczane są odsetki.

Aby jednak bank mógł przyznać kredyt z ratami malejącymi, należy posiadać bardzo dobrą zdolność kredytową. Z tego względu większość klientów decyduje się na raty równe.

Kalkulator kredytowy hipoteczny

Najchętniej sprawdzane są kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Aby z nich skorzystać, wystarczy określić kwotę kredytu, okres kredytowania oraz oprocentowanie nominalne. Na podstawie tych danych narzędzie obliczy i wskaże ilość oraz wysokość rat. Ponadto można sprawdzić cały sugerowany harmonogram spłat i przeanalizować, jak zmienia się wysokość części odsetkowej, a jak kapitałowej oraz sprawdzić, jaki będzie łączny koszt zobowiązania.

Aby dowiedzieć się, jak to działa, można przeprowadzić symulację. Przyjmując, że kwota zadłużenia będzie wynosić 200 000 zł, okres kredytowania 30 lat, a oprocentowanie minimalne sięgnie 3,5 %, kredyt hipoteczny zostanie rozłożony na 360 rat w wysokości 898,09 zł. Łączny koszt kredytu wyniesie 323 312,18 zł, natomiast wartość samych odsetek to 123 312,18.

Co więcej, kalkulator kredytu hipotecznego od razu wskazuje, że minimalna wartość zobowiązania może wynieść 50 000 zł, natomiast maksymalna 2 000 000 zł. Ponadto okres kredytowania nie może być krótszy niż rok, ani dłuższy niż 35 lat.

Dodatkowo warto przeanalizować kalkulator zdolności kredytowej hipotecznej, który pozwoli zorientować się, czy bank może przyznać zobowiązanie o określonych parametrach.

Kalkulator kredytowy gotówkowy

W bardzo podobny sposób działają przeliczniki kredytu gotówkowego. W ich wypadku najniższą, wskazaną kwotą zobowiązania może być 500 zł, natomiast najwyższą ? 150 000 zł. Zmienia się również okres kredytowania, który wynosi od roku do maksymalnie 10 lat.

Aby wyliczyć raty kredytu gotówkowego, należy wskazać, jaka będzie kwota kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne. Przykładowo, zaciągając zobowiązanie na 15 000 zł o oprocentowaniu 10% oraz okresie spłaty wynoszącym 5 lat, należy uregulować 60 rat równych w wysokości 318,71 zł. Łączna suma odsetek wyniesie w tym przypadku 4 122,34 zł, natomiast sumarycznie należy spłacić 19 122,34 zł.

W kalkulatorze rat można także przeanalizować, jak zmienia się część kapitałowa i odsetkowa spłacanego zobowiązania. Ważne jest jednak, aby dokładnie określić oprocentowanie w kalkulatorze kredytowym, ponieważ to na jego podstawie dokonywane są obliczenia.

Kalkulator kredytowy samochodowy

Kredytobiorca może zobaczyć, ile wyniesie wysokość raty w kalkulatorze kredytowym samochodowym. Ten symulator działa w podobny sposób, jak inne przeliczniki. Użytkownik wpisuje kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, a narzędzie samo dokonuje wszelkich obliczeń.

Kredytobiorca dowiaduje się z niego, że przykładowo pożyczając od banku 50 000 zł na 5 lat przy oprocentowaniu wynoszącym 7%, będzie musiał spłacić 60 rat w wysokości 990,06 zł. Łączny koszt odsetek wyniesie go 9 403,60 zł, natomiast całość będzie kosztować 59 403,60.

W ten sposób można przeanalizować różne wartości, by zadecydować, co jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w danym przypadku.

Symulator rat kredytu

Obliczanie kredytu może również odbywać się z pomocą kalkulatorów dostępnych na stronach poszczególnych banków. Ich sposób działania niewiele różni się od wyżej przedstawionych narzędzi, najczęściej rozszerzają ilość określanych parametrów, dopasowanych do specyfiki konkretnej oferty.

Przykładowo, w hipotecznym kalkulatorze kredytowym PKO można zaznaczyć, z jakich produktów dodatkowych klient chciałby skorzystać. Do wyboru jest konto Aurum/Platinium, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia na życie oraz karta kredytowa. Można również określić, ile będzie wynosić wkład własny lub przeprowadzić symulację w przypadku rat malejących.

Takie wewnętrzne narzędzia posiadają również inne banki, jak np. mBank czy ING. W kalkulatorze kredytowym ING w prosty sposób można obliczyć raty równe lub malejące, przy czym pokazywane są wyniki odnoszące się do różnych ofert banku, dzięki czemu łatwiej jest je porównać. Brak natomiast kalkulatora zdolności kredytowej w ING, dzięki któremu można by sprawdzić, jakie są możliwości danego kredytobiorcy.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

W wybraniu korzystnych ofert pomocne są nie tylko kalkulatory rat kredytowych, ale również kalkulatory zdolności kredytowej. Od czego zależy zdolność kredytowa? Jakie aspekty brane są pod uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyliczyć zdolność kredytową w kalkulatorze, to musisz wiedzieć, że należy podać takie informacje jak miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, typy rat, liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz stałe wydatki ponoszone co miesiąc. Wtedy to internetowe narzędzi automatycznie sprawdza, jaką kwotę zobowiązania możesz uzyskać przy określonych możliwościach finansowych.

Trzeba jedynie pamiętać, że banki dodatkowo biorą pod uwagę inne czynniki, które mogą zależeć m.in. od konkretnego produktu (np. od tego, czy ma to być kredyt gotówkowy czy hipoteczny). Taka symulacja jest więc jedynie naprowadzeniem na to, czego warto szukać, nie gwarantuje natomiast zaciągnięcia kredytu na tych konkretnych warunkach.