Z czym dokładnie wiąże się kredyt hipoteczny w ofercie cross-sell?

  • 10 Sie 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Każdemu kredytobiorcy zależy na tym, żeby znaleźć jak najtańszy kredyt hipoteczny. W końcu umową kredytową z bankiem wiąże się na co najmniej kilkanaście lat. Banki chcąc zachęcić potencjalnych klientów do swojego produktu, proponują różne oferty promocyjne np. kredyt hipoteczny bez prowizji. Często w zamian wymagają np. założenia konta. Jest to tzw. oferta z cross-sell. Czy taki kredyt hipoteczny bardziej się opłaca? Przekonajmy się!
Z czym dokładnie wiąże się kredyt hipoteczny w ofercie cross-sell?

Cross-selling to nic innego jak sprzedaż wiązana. Polega na zaoferowaniu klientowi pakietu kilku usług lub produktów w ramach korzystniejszych warunków dla głównego produktu, którym jest zainteresowany. Najczęściej w bankach ma zastosowanie właśnie w przypadku kredytów hipotecznych. Warto taką ofertę dobrze prześwietlić, bo jak się okazuje może, ale nie musi być ona korzystniejsza.

Zanim jednak zaczniesz poszukiwania kredytu hipotecznego, możesz samodzielnie sprawdzić, jakie masz szanse, żeby go dostać.

Dodatkowe produkty przy kredycie hipotecznym w banku

Banki stosują cross-selling w przypadku sprzedaży kredytów hipotecznych, bo w ten sposób mogą dodatkowo zwiększyć sprzedaż swoich innych produktów bankowych. Najczęściej proponują obniżenie marży lub prowizji kredytu w zamian za:

  • założenie konta bankowego,
  • wykupienie różnych ubezpieczeń (np. ubezpieczenie od utraty pracy lub NNW),
  • dołączenie do programu oszczędnościowego (np. założenie konta oszczędnościowego lub lokaty),
  • czy skorzystanie z karty kredytowej.

W niektórych bankach może to być jeden produkt, a w innych może okazać się konieczne wykupienie całego pakietu, aby otrzymać korzystniejsze warunki kredytu mieszkaniowego.

Z taką ofertą spotkasz się praktycznie w każdym banku, który oferuje kredyt hipoteczny. PKO Bank Polski ma np. kredyt mieszkaniowy w ofercie Pakiet Własny Kąt. Warunkiem skorzystania z niej jest wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy na okres 4 lata, posiadanie lub założenie rachunku ROR oraz zakup karty kredytowej i/lub skorzystanie z dodatkowego zabezpieczenia w postaci umowy ubezpieczenia na życie oferowanego przez PKO BP. Oczywiści nie wystarczy tylko założyć konto. Żeby skorzystać z niższej marży, należy zapewnić wpływy na konto w PKO BP w wysokości min. 3 000 zł miesięcznie.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny z cross-sell kredytowi nierówny. Wszystko zależy od propozycji danego banku. Dlatego zawsze należy sprawdzić i porównać oferty, żeby znaleźć jak najlepszą dla siebie.

Wybierz najtańszy kredyt hipoteczny >>

Kredyt hipoteczny w pakiecie z kontem bankowym

Najpopularniejszym produktem w ofercie cross-sell przy kredycie hipotecznym jest konto bankowe. W jego przypadku analiza kosztów jest najłatwiejsza. Jeśli zdecydujesz się przenieść swój obecny rachunek do banku, w którym chcesz wziąć kredyt, to nie zapłacisz za nie nic. Wystarczy, że będziesz aktywnie z niego korzystać, czyli przelewać wynagrodzenie i płacić kartą za zakupy.

Nawet jeśli będzie to Twój kolejny rachunek, to warto spełnić warunki braku opłat za prowadzenie czy kartę i wciąż taka oferta będzie się opłacać. Koszt dodatkowego produktu będzie niewielki, a realnie wpływnie np. na obniżenie marży.

Poznaj naszą analizę, jak kredyt hipoteczny cross-selling w rzeczywistości wpływa na ofertę.

Czy warto skorzystać cross-sellingu przy kredycie hipotecznym?

Okazuje się, że oferta kredytu hipotecznego w ramach cross-sellingu wcale nie musi oznaczać oszczędności. Dlaczego? Przez koszty dodatkowych produktów, które będziesz trzeba wykupić w banku. Warto je dokładnie przeanalizować. O ile w przypadku konta mogą być one zerowe, to już karta kredytowa może generować niepotrzebne opłaty. To samo dotyczy dodatkowych ubezpieczeń. Bank może wymagać wykupienia ich na określony czas i jeśli będzie to co najmniej kilka lat, to musisz liczyć się z kosztami składki ubezpieczeniowej. Co oznacza, że miesięczny koszt zobowiązania będzie wyższy.

Ale jeśli wiesz, że karta kredytowa może Ci się przydać, to oferta cross-sell będzie dobrym rozwiązaniem. W ten sposób możesz liczyć na obniżenie kosztu kredytu hipotecznego i zyskać finansowe zabezpieczenie właśnie w formie karty kredytowej.

Warto też wiedzieć, że nie każdy produkt w jednakowy sposób wpłynie na ofertę. Za założenie konta bank może obniżyć marżę np. o 1 p.p., a w przypadku karty obniżka może być niższa i wynieść jedynie 0,3 p.p.

Cross-selling jest popularny, ponieważ z jeden strony pozwala klientowi na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania, a z drugiej bank w łatwy sposób pozyskuje nowego klienta i zwiększa sprzedaż innych swoich produktów. Taką ofertę znajdziesz w każdy banku i warto się nad nią zastanowić, bo dzięki niej kredyt hipoteczny może kosztować mniej, choć nie musi. Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie tego ocenić, możesz skorzystać z pomocy pośrednika.

Dodano:
07 Sie 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły