W jakich bankach można sprawdzić stan konta z innych banków?

 • 03 Cze 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Jak wynika z danych NBP, banki w Polsce prowadzą już 42,6 mln kont bankowych. Oznacza to, że na jednego Polaka przypada więcej niż jeden rachunek. Jeśli i Ty masz więcej niż jedno konto bankowe, to już w dwóch bankach jest rozwiązanie, który ułatwi Ci życie.
W jakich bankach można sprawdzić stan konta z innych banków?

Nerwowo szukasz w pamięci hasła do konta i wciąż jest błędne? Przeczesujesz dziesiątki maili po to, aby znaleźć login do bankowości w powitalnej wiadomości od banku? To codzienne problemy posiadaczy kilku kont bankowych, które bardzo dobrze znam. Nawet najlepsze konto bankowe nie będzie spełniało Twoich oczekiwań, jeśli trudności będzie Ci sprawiało zwykłe logowanie. Szczególnie że wraz z wprowadzeniem dyrektywy PSD2 jest bezpieczniejsze, ale zajmuje więcej czasu. Standardowy login (numer klienta) i hasło trzeba jeszcze potwierdzić kodem SMS.

Otwarte konto bankowe zgodne z dyrektywą PSD2

Ta sama dyrektywa PSD2 wprowadza zmiany nie tylko takie, które służą poprawie bezpieczeństwa, ale również te, które zmierzają do wprowadzania przez banki otwartej bankowości.

W związku z tym już dwa banki – ING Bank Śląski i Bank Millennium wprowadziły pilotażowo do bankowości internetowej swoich klientów możliwość podglądu sald ich rachunków z innych banków.

Jeśli masz więc masz konto bankowe w tych instytucjach, to możesz łatwo i wygodnie podejrzeć, czy na Twoje inne konto przyszła już wypłata, znajomy zrobił Ci przelew lub została pobrana należność za Twoje zakupy. Za taką usługę nic nie płacisz, ale jest ona oczywiście ograniczona. W Banku Millennium czy ING Banku Śląskim możesz tylko podejrzeć stan i historię kont z innych banków. Nie zrobisz przelewu, nie założysz lokaty ani nie złożysz wniosku o kredyt gotówkowy. W pozostałym zakresie korzystasz z rachunków tak, jak dotychczas. Usługę możesz w każdym momencie wyłączyć.

Darmowe konto bankowe – Bank Millennium

Bank Millennium przysłał do mnie informację prasową, gdzie informuje, że udostępnił już grupie klientów usługę Finanse 360o. Za jej pomocą w swojej bankowości elektronicznej lub mobilnej można sprawdzić salda kont bankowych i historię  aż z sześciu różnych banków.  Wystarczy, że raz dodasz swoje rachunki i aby uzyskać podstawowe informacje, nie będziesz musiał tracić czasu na wpisywanie danych logowania. Jakie rachunki możesz podejrzeć w bankowości Banku Millennium?

 • Alior Bank,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO BP,
 • Santander BP.

open banking millennium

Źródło: Bank Millennium

Aby uzyskać dostęp do tej usługi, musisz posiadać rachunek ROR w Banku Millennium. Konto 360o to darmowe konto bankowe pod warunkiem, że zapewnisz na nie wpływ min. 1 tys. zł miesięcznie i raz zapłacisz kartą lub BLIK-iem. W zamian za to otrzymujesz bezpłatne prowadzenie konta, kartę i wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów. Sama mam ten rachunek i naprawdę mogę Ci go polecić. Przy aktywnym korzystaniu nic nie płacę za jego posiadanie. Dodatkowo Bank Millennium ma korzystną ofertę depozytową (np. lokatę mobilną i konto oszczędnościowe) dla posiadaczy kont osobistych.

Konto bankowe – ING Bank Śląski

Pierwszym bankiem, który w ogóle wprowadził w Polsce ideę open bankingu jest ING Bank Śląski. Na podobnej zasadzie, jak w Banku Millennium można do niego dodać rachunki aż z siedmiu banków:

 • BNP Paribas,
 • PKO BP,
 • Bank Pekao,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • Santander,
 • Alior Bank.

open banking ing

Źródło: ING Bank Śląski

Czy najlepsze konto bankowe znajdziesz w ING Banku Śląskim? Jeśli szukasz dobrego rachunku na co dzień, to będzie to dobry wybór. Konto jest bezwarunkowo bezpłatne, a karta także będzie darmowa, jeśli zapłacisz nią na łączną kwotę min. 300 zł miesięcznie. Bez prowizji możesz wypłacać gotówkę z bankomatów ING i sieci Planet Cash. Z pozostałych urządzeń możesz skorzystać bezpłatnie raz w miesiącu, a każda kolejna wypłata kosztuje 5 zł. 

Czy warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Skoro aktualnie jest taka możliwość, aby wygodnie podglądać stany kont w różnych bankach w jednym miejscu, to może warto się zastanowić nad założeniem kilku rachunków. Co to daje? Przede wszystkim dwa konta bankowe przydają się do prowadzenia budżetu domowego. Przykładowo, Ty i osoba z którą mieszkasz otrzymujecie przelewy pensji na osobne konta. Zakładacie jeden rachunek wspólny, na który przelewacie określoną kwotę na wspólne wydatki (np. rachunki, zakupy spożywcze). Dzięki temu łatwiej zobaczyć, ile na co wydajecie, a jednocześnie możecie zachować środki na indywidualne wydatki.

Kilka kont to bankowych to również codzienność dla wyjadaczy bankowych promocji. Jeśli więc chcesz zgarnąć premię za otwarcie konta, zwrot części wydatków z określonych sklepach czy bonus za polecenie rachunku znajomemu, nie wahaj się skorzystać z oferty kilku banków.

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć najkorzystniejsze promocje, dotyczące takich produktów jak konto bankowe? Ranking to odpowiednie miejsce!

W jednym miejscu możesz porównać kilkanaście ofert i z pewnością znajdziesz najlepsze konto bankowe dla siebie.

Dodano:
04 Lut 2020

Zaktualizowano:
03 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły