Ubezpieczenie NNW - zalety tego rozwiązania

 • 14 Sty 2019
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(3)
Czy wraz z pakietem OC/AC warto wykupić ubezpieczenie NNW? Sprawdź!
Ubezpieczenie NNW - zalety tego rozwiązania

Ubezpieczenie NNW jest dobrowolne, ale gdy je masz, jeździsz spokojniej. Dlaczego? Bo dzięki niemu zyskujesz dodatkowe środki na leczenie lub rehabilitację w razie wypadku. Przekonaj się, że ubezpieczenie NNW jest naprawdę ważne.

Jadąc samochodem ostrożnie i zgodnie z przepisami, możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia wypadku, ale całkowicie go nie wyeliminujesz. Na wiele czynników takich jak m.in. warunki atmosferyczne czy zachowanie innych kierowców, nie masz wpływu. A skutki wypadku mogą być różne. Dzięki ubezpieczeniu NNW masz pewność, że w trudnych chwilach nie będziesz musiał myśleć o pieniądzach.

R E K L A M A

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW – co to jest?

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW to rodzaj ubezpieczenia osobowego. Jego przedmiotem są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego w trakcie podróży samochodem. Polisa obejmuje także zdarzenia, które mogą przytrafić ci się m.in.:

 • podczas wsiadania czy wysiadania z auta,
 • w trakcie postoju,
 • naprawy,
 • jak i podczas pakowania czy wypakowywania bagażu.

Okres obowiązywania umowy ubezpieczenia – tak jak przy innych ubezpieczeniach komunikacyjnych – wynosi 12 miesięcy.

W przypadku komunikacyjnego NNW ochroną ubezpieczeniową objęci są wszyscy podróżujący tj. kierowca i pasażerowie (w liczbie określonej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu).

Ubezpieczenie NNW a polisa OC

Ubezpieczenie NNW jest dodatkowym, dobrowolnym ubezpieczeniem. Oznacza to, że w żaden sposób nie koliduje z ubezpieczeniem OC pojazdu. Wielu kierowców świadomie z niego rezygnuje, twierdząc, że obowiązkowe OC im wystarczy. Czy aby na pewno? Otóż nie. W niektórych sytuacjach warto mieć NNW.

Kiedy ty jako kierowca lub twoi pasażerowie zostaniecie poszkodowani w wypadku, którego sprawcą będzie inny uczestnik ruchu drogowego, to o odszkodowanie pokrywające zarówno koszty leczenia, jak i naprawę auta możecie ubiegać się z obowiązkowego OC sprawcy wypadku. Dodatkowo w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu otrzymasz świadczenie z własnej polisy NNW. Odszkodowanie uzyskają również twoi bliscy w razie twojej śmierci.

Zwróć uwagę, że...
Gdy sprawca wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, wtedy odszkodowanie wypłaci ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeżeli natomiast to ty spowodujesz kolizję, w wyniku której ucierpisz ty i twój pasażer, to pasażer – jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym – otrzyma odszkodowanie z twojego OC pojazdu. Tobie, jako sprawcy, świadczenie z OC nie będzie przysługiwało. W takiej właśnie sytuacji pomocne będzie jedynie ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie NNW – zalety

Jeżeli wciąż zastanawiasz się czy warto skorzystać z polisy NNW, to zapewniam, że warto. Nie ma przecież nic cenniejszego niż twoje zdrowie, a tym bardziej życie. A to właśnie je chroni NNW.

Nawet niegroźne z pozoru zdarzenie drogowe może skutkować poważnymi obrażeniami. Uzyskane odszkodowanie pomoże tobie lub twoim pasażerom pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji, a w najgorszym przypadku zapewni wsparcie finansowe rodzinie ubezpieczonego w razie jego śmierci.

Jest ono przydatne m.in. w sytuacjach, w których doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie będziesz mógł liczyć na świadczenie w ramach OC. Pokuszę się o porównanie, że ubezpieczenie NNW dla kierowcy jest tym samym co AC dla samochodu. I nie powinno się z niego rezygnować.

Ubezpieczenie NNW – co musisz wiedzieć

Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze uzyskasz odszkodowanie z ubezpieczenia NNW. Dotyczy to co prawda specyficznych sytuacji, ale powinieneś o nich wiedzieć.
 

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z ubezpieczenia NNW?
Pamiętaj, że świadczenie przysługuje, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie możesz jednak na nie liczyć m.in. w następujących sytuacjach:
- Gdy do wypadku doszło poza okresem i obszarem obowiązywania ubezpieczenia (informacje te znajdziesz w OWU).
- Gdy jesteś sprawcą wypadku, który spowodowałeś będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Gdy powstała szkoda jest wynikiem twojego celowego działania (np. próby samobójczej).
- Gdy przyczyną wypadku jest stan techniczny twojego samochodu, a ty nie posiadasz jego aktualnych badań.
- Gdy szkoda jest wynikiem niedozwolonych działań np. udziału w nielegalnych rajdach.

Ubezpieczenie NNW online

Komunikacyjne ubezpieczenie NNW kupowane jest zazwyczaj w pakiecie z OC/AC. To wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Dodatkowo możesz to zrobić przez internet.

Składka może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na cenę ma wpływ wybrana przez ciebie suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. To od niej zależy maksymalna wysokość odszkodowania, na które możesz liczyć w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Prawdę mówiąc NNW nie jest drogim ubezpieczeniem, a może stanowić wymierną pomoc w razie wypadku. Dlatego jeżeli jesteś kierowcą bardzo poważnie powinieneś się nad nim zastanowić.

A jeżeli nie chcesz tracić czasu na szukanie dobrej polisy NNW, to znalazłam ją za ciebie. Skorzystaj z oferty LINK4. Jej zakres możesz dopasować do swoich potrzeb. Przykładowo możesz rozszerzyć je o ubezpieczenie Wracaj do zdrowia. Zapewni ci ono dostęp do wybranych lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej, wybranych badań i zabiegów ambulatoryjnych, diagnostyki RTG, USG, CT i MRI w razie orzeczenia trwałego uszczerbku na zdrowiu z ubezpieczenia NNW.

Sprawdź ubezpieczenie w LINK4 >>

Przeczytaj także, dlaczego właściwy wybór ubezpieczenia samochodu jest ważny.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania z ubezpieczenia NNW?

Pamiętaj, że świadczenie przysługuje, gdy doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie możesz jednak na nie liczyć m.in. w następujących sytuacjach:

- Gdy do wypadku doszło poza okresem i obszarem obowiązywania ubezpieczenia (informacje te znajdziesz w OWU)

- Gdy jesteś sprawcą wypadku, który spowodowałeś będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

- Gdy powstała szkoda jest wynikiem twojego celowego działania (np. próby samobójczej).

- Gdy przyczyną wypadku jest stan techniczny twojego samochodu, a ty nie posiadasz jego aktualnych badań.

- Gdy szkoda jest wynikiem niedozwolonych działań np. udziału w nielegalnych rajdach.

Dodano:
14 Sty 2019

Zaktualizowano:
15 Sie 2020

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • ezkoz Ekspert 11 czerwca 2020
  Wraz z ubezpieczeniem samochodu wykupiłem ubezpieczenie z NNW. W kwietniu 2017 roku podczas wysiadania z samochodu będącego na chodniku, mając jeszcze jedną nogę w samochodzie, kluczyki w stacyjce, zobaczyłem przejeżdżający samochód który jechał blisko krawężnika. Przy krawężniku była kałuża z brudną wodą. Nie chcąc być ochlapany odskoczyłem w bok samochodu , tak nieszczęśliwie iż przewróciłem się i złamałem rękę w nadgarstku. W szpitalu założono gips. Złożyłem pismo i dokumenty szpitalne do LINK 4 i otrzymałem odmowę wypłaty odszkodowania. Złożyłem skargę do Rzecznika Finansowego. Wymiana korespondencji między Rzecznikiem a Link 4 trwała 12 miesięcy. Rzecznik odesłał mi dokumenty ze względu na brak współpracy z Link 4. i zaproponował złożenie sprawy do sądu. Złożyłem pozew i cały plik dokumentów. Sąd wydał wyrok bez rozprawy z nakazem wypłaty mi odszkodowania. Link 4 nadal odmówił wypłaty uzasadniając w swój sposób, naciągający przepisy prawa. Odbyła się rozprawa. Skierowano mnie po 3 latach do lekarza orzecznika. Obecnie oczekuję wezwania na salę rozpraw. Z wyczucia powiem iż sąd nie jest stronniczy, nie działa z tym co mówi prawo. Niech nikt nie wierzy w sądową sprawiedliwość, ta kasta rządzi się swoimi sprawami. A innych ostrzegam przed Link 4.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 14 stycznia 2019
  Dzięki Michał, że zachciałeś się podzielić z nami i czytelnikami swoją opinią. Dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować ofertę, aby wybrać taką, która odpowiada na nasze potrzeby :)I zgadzamy się, o Assistance także warto pomyśleć. Więcej piszemy o nim tutaj: https://direct.money.pl/artykuly/porady/assistance---co-to-jest-i-kiedy-nam-sie,64,0,2421824.html
 • Michał Ekspert 14 stycznia 2019
  NNW ma sens jako osobna polisa do OC to tylko niepotrzebne wydawanie pieniędzy - odszkodowanie tylko w wyniku wypadku czy wsiadania czy wysiadania z pojazdu. Lepiej za te pieniądze lub niewiele większe wykupić Assistance do OC. Możesz sprawdzić różnicę w aplikacji Kupdirect z Google Play

Podobne artykuły