Raty kredytów we frankach tanieją. Kurs wraca do poziomu z początku marca

  • 04 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Epidemia koronawirusa nie była łaskawa dla posiadaczy kredytów we frankach. Najwyższy kurs w ciągu ostatnich miesięcy wyniósł rekordowe 4,357. Od 17 maja zaczął jednak spadać i obecnie wynosi 4,064 – podobnie jak przed pojawieniem się pierwszych przypadków choroby w Polsce.
Raty kredytów we frankach tanieją. Kurs wraca do poziomu z początku marca

Zmiany w wysokości rat kredytów we frankach

Wysoki kurs franka utrzymywał się od drugiej połowy marca i trwał do połowy maja. Przez ten czas poziom rat przeskoczył ten ze stycznia 2015 r., kiedy kurs wynosił 4,322. Tym razem pojawiły się jednak dodatkowe problemy – pogorszenie sytuacji finansowej wielu Polaków, redukcje zatrudnienia, zawieszanie działalności i bankructwa. Przez zamrożenie gospodarki handel stacjonarny i usługi zostały znacznie ograniczone. W przypadku kredytów hipotecznych w złotym było lepiej, bo stopy procentowe osiągnęły rekordowo niski poziom, a do tego wprowadzono opcję wakacji kredytowych na maks. trzy lub sześć miesięcy, które są także dostępne dla frankowiczów. Najbliższa rata może spaść o ponad 100 zł, w zależności od kwoty kredytu, okresu spłaty i innych czynników.

Kredyty walutowe dzisiaj

Obecnie kredyty walutowe są udzielane tylko osobom, których dochody są w większości w obcej walucie np. dolarze amerykańskim, euro, funcie brytyjskim czy franku szwajcarskim. Wynika to z Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2014 r. Jej celem jest zapobieganie ryzyku gwałtownych zmian kursów, co dla kredytobiorców oznacza komplikacje finansowe, a dla banków potencjalny problem z odzyskaniem środków.

Kredyty walutowe znajdują się w ofercie Alior Banku (EUR, USD, GBP), Pekao (EUR, USD, GPS,  NOK i SEK) i Credit Agricole (PLN, ale umowa wspólnie z osobą zarabiającą w obcej walucie). Banki przyznają je z dużą ostrożnością ze względu na sytuację frankowiczów oraz wyroki TSUE, świadczące o racji klientów oraz konieczności wypłacenia odszkodowania i zwrotu kosztów. Wzorcowym kredytobiorcą jest osoba, która pracuje za granicą, otrzymuje dochód w walucie tego kraju, ale ma zamiar kupić mieszkanie w Polsce.

Osoby, które mają kredyt walutowy lub są zainteresowane uzyskaniem go, powinny dokładnie przejrzeć umowę, najlepiej z prawnikiem. W wielu przypadkach okazało się bowiem, że w dokumentach znajdują się klauzule abuzywne, które działają na niekorzyść klientów. Dotyczyło to m.in. kredytów denominowanych.

Przeczytaj: Czy warto brać wakacje kredytowe w przypadku kredytu hipotecznego we frankach >>

Raty kredytów w PLN są najniższe w historii

Ze względu na wspomniane stopy procentowe, które zostały dwukrotnie w czasie pandemii obniżone, raty kredytów w złotym są dużo niższe w porównaniu choćby do początku roku. Ich wysokość opiera się na zmiennej stawce WIBOR oraz marży banku. Pierwsza wartość spadła, a druga w niektórych przypadkach wzrosła, ale nie na tyle, by robiło to dużą różnicę. Zmiany wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynęły natomiast niekorzystnie dla lokat, których oprocentowanie sięga nawet 0,01 proc. W pewnych przypadkach posiadanie takiego produktu może nie tylko nie dawać zysku, ale i powodować stratę ze względu na podatek.

Dodano:
04 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły