Od 7 sierpnia lokaty terminowe dla firm w Santander BP zostaną wstrzymane

  • 07 Sie 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dotyczy to jednak tylko nowo zawieranych lokat. Obecne będą odnawiane automatycznie na kolejny okres depozytowy zgodnie z załącznikiem do regulaminu kont dla firm. Decyzja ma związek z obniżeniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.
Od 7 sierpnia lokaty terminowe dla firm w Santander BP zostaną wstrzymane

Zmiany w lokatach dla firm

Oferta nowych rachunków lokat będzie wstrzymana od 7 sierpnia – ta data obejmuje zarówno placówki i jednostki operacyjne, jak i usługi bankowości elektronicznej. Aktywne lokaty będą wciąż działały zgodnie z poniższymi warunkami:

  • lokata terminowa 7- i 14-dniowa – 0,01 proc. (oprocentowanie niezależnie od terminu lokaty),
  • lokata terminowa dla firm: 1- ,3- ,6- i 12-miesięczna – 0,01 proc. (niezależnie od terminu lokaty),
  • Lokata Biznes Impet: 1-, 3-, 6-, 12-miesięczna – 0,01proc. (niezależnie od terminu lokaty),
  • Lokata Biznes Dynamicznie zarabiająca 4-miesięczna – 0,01 proc.,
  • Lokata24 Biznes Impet 1-miesięczna – 0,01 proc.,
  • Lokata Biznes Impet Nowe Środki 3-miesięczna – 0,01 proc.

W każdym momencie można zamknąć lokatę w PLN w trakcie jej trwania. Wtedy bank nie naliczy odsetek od kwoty kapitału od daty otwarcia lokaty lub ostatniego odnowienia do dnia, który poprzedza likwidację lokaty. Szczegóły na temat oferty po zmianach dostępne są w załącznikach do regulaminu kont dla firm część I lub II.

Otwórz lokatę bez wychodzenia z domu >>

Santander BP tłumaczy zmiany globalną i lokalną sytuacją ekonomiczną, która ma związek z pandemią i różnymi strategiami rządów. Na podobny krok wobec lokat dla firm zdecydował się PKO Bank Polski. Duże znaczenie ma tutaj drastyczne obniżenie stóp procentowych – zmiany zostały wprowadzane przez RPP w trakcie pandemii trzykrotnie. Taka decyzja wpłynęła z jednej strony na zmniejszenie wysokości rat kredytów, a z drugiej na depozyty. Posiadanie lokat czy kont oszczędnościowych może być w obecnej sytuacji nieopłacalne ze względu na realnie ujemne oprocentowanie – potencjalne pomnożenie kapitału ma mniejszą wartość niż inflacja, a do tego dochodzi podatek 19 proc. oraz ewentualne opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku.

Raty kredytów nie spadły tak szybko jak zyski z lokat

Zmiany w stopach procentowych przyczyniły się do rekordowo niskich rat kredytów gotówkowych i hipotecznych i rekordowo niskiego oprocentowania na lokatach, ale spadki na obu produktach nie są równomierne. W ubiegłym roku średnie oprocentowanie lokat było pięć razy niższe niż rat kredytów, a w tym roku jest jedenaście razy niższe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej klientów rezygnuje z prób pomnażania kapitału w banku. Według NBP w czerwcu na lokatach było o 45 mld zł mniej w ujęciu rocznym – łącznie 209 mld zł. Kolejne miesiące prawdopodobnie będą wiązały się z następnymi ubytkami z powodu zmian w cennikach od lipca, sierpnia i września.

Dodano:
07 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły