Kredyt studencki - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

  • 05 Cze 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Specjalny kredyt studencki z odroczoną spłatą pomoże Ci sfinansować koszty związane z nauką na uczelni wyższej. Dowiedz się, na jakich zasadach można skorzystać z tego rozwiązania – kto może się ubiegać o finansowanie, gdzie złożyć dokumenty i jak wygląda sposób kredytowania.
Kredyt studencki - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Dotowane przez państwo kredyty studenckie wprowadzono w 1998 roku, aby dać szansę na kształcenie osobom z mniej zamożnych rodzin. Ponieważ poręcza je BGK, do ich uzyskania nie trzeba mieć takiej zdolności kredytowej, jaka jest wymagana przy ubieganiu się o standardowy kredyt gotówkowy.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Z finansowania możesz skorzystać, jeżeli jesteś studentem w wieku do 30 lat lub doktorantem przed ukończeniem 35. roku życia. Jeśli chodzi o rodzaj studiów, nie ma znaczenia, czy są to studia licencjackie, czy magisterskie, dzienne, czy zaoczne, a także czy nauka odbywa się w uczelni publicznej czy prywatnej. Ważnym kryterium przyznawania kredytu jest wysokość dochodu. W roku 2020 kredyt studencki mogą otrzymać studenci z rodzin, w których dochód na jedną osobę nie przekracza miesięcznie 2 500 zł netto.

Sprawdź ranking kredytów studenckich 2020: Kredyt studencki 2020 – przegląd ofert

Kredyt studencki – zasady finansowania

Kredyt studencki jest udzielany na dowolny cel. Możesz więc z pozyskanych środków zapłacić czynsz za akademik lub mieszkanie, kupić podręczniki, bilet miesięczny, czy po prostu jedzenie.

Wypłata środków

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z kredytu studenckiego, nie otrzymasz od razu pełnej jego kwoty, lecz będą to comiesięczne transze wypłacane przez cały rok poza okresem wakacji. Wysokość transz może wynosić: 400, 600, 800 lub 1 000 zł.

Jako student możesz liczyć na takie finansowanie przez 60 miesięcy, a jako doktorant – przez 40.

Spłata kredytu

Spłata zobowiązania rozpocznie się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów, a więc jak już będziesz zarabiać pieniądze. Liczba rat będzie dwa razy większa od liczby wypłaconych transz. Jeśli spełnisz odpowiednie warunki, możesz liczyć na umorzenie kredytu – w części lub nawet całości.

Te informacje mogą Ci się przydać: Niższe oprocentowanie preferencyjnych kredytów studenckich

Jak ubiegać się o kredyt studencki?

O specjalny kredyt z poręczeniem Banku Gospodarstwa Krajowego możesz się ubiegać tylko w wybranych instytucjach: PKO Bank Polski SA, PEKAO SA, SGB-Bank SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA. Oprócz wypełnienia formularza wniosku niezbędne jest przedstawienie następujących dokumentów: zaświadczenia z uczelni o odbywaniu studiów, dokumentów wymaganych do celów poręczenia kredytu, oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny, dokumentów pozwalających ustalić wysokość dochodów na członka rodziny za poprzedni rok.

Co zrobić, gdy nie ma się szans na kredyt studencki?

Ze względu na niskie oprocentowanie i atrakcyjne warunki finansowania kredyt studencki ma opinie rozwiązania, z którego opłaca się skorzystać. Niestety nie zawsze jest to możliwe – nie otrzymasz kredytu, jeśli nie spełnisz warunku dochodowego. W takiej sytuacji podobnie jak tysiące innych studentów możesz podjąć się pracy zarobkowej.

Uzyskując stały dochód, masz możliwość skorzystania ze standardowego kredytu gotówkowego. On również może być korzystny, o ile znajdziesz tanią ofertę. Wystarczy, że sprawdzisz aktualny ranking lub kalkulator kredytów gotówkowych. Pamiętaj również, że w celu podreperowania studenckiego budżetu możesz ubiegać się o stypendia – zarówno te socjalne, jak i za wybitne osiągnięcia w nauce.

Studencki budżet ratują również karty kredytowe. Sprawdź najlepsze oferty dedykowane studentom: Najlepsze karty kredytowe dla studentów. Którą wybrać?

Dodano:
18 Gru 2019

Zaktualizowano:
05 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły