Karta kredytowa - jaką wybrać?

  • 30 Sty 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Poszukujesz karty kredytowej? Podpowiadamy, jaką wybrać.
Karta kredytowa - jaką wybrać?

Karta kredytowa to wygodne narzędzie, które ułatwia codzienne zakupy. Trzeba jednak pilnować terminowych spłat i nie wydawać ponad stan. Które karty kredytowe są najlepsze?

Karta kredytowa – zalety i wady

Karta kredytowa to środek, dzięki któremu możesz dokonać zakupu z odroczoną płatnością. Pieniądze nie są wtedy pobierane z konta tak jak w przypadku karty debetowej. Koszt transakcji pokrywa bank w ramach przyznanego miesięcznego limitu, którego wysokość zależy od zdolności kredytowej posiadacza karty. Klient spłaca przyznany kredyt w ciągu od 51 do 59 dni (w zależności od banku) w trybie bezodsetkowym.

Zaletą karty kredytowej jest możliwość szybkiego pokrycia nieprzewidzianych wydatków. W przypadku niedużych sum jest to korzystniejsze niż zwykły kredyt gotówkowy, który wiąże się dodatkowo z dłuższym procesem weryfikacji, wyższym oprocentowaniem i prowizjami. Karta kredytowa przyda się więc szczególnie wtedy, gdy musisz opłacić coś, zanim otrzymasz wynagrodzenie na koniec miesiąca. Wśród korzyści tego rozwiązania jest też szereg programów lojalnościowych, nagród i promocji, dostępnych przy aktywnym użytkowaniu karty.

Wadą karty kredytowej jest to, że pożyczając od banku, możesz utracić kontrolę nad swoimi wydatkami. Trzeba też pamiętać o regularnej spłacie zobowiązań, bo w przeciwnym razie dojdą dodatkowe koszty, a po dłuższym czasie ignorowania długu, odwiedzi Cię komornik. Jeśli posiadacz karty nie ma pieniędzy na spłatę całej należności, to zobowiązany jest pokryć przynajmniej kilka procent (zależnie od oferty) tej kwoty. Wtedy różnica zostanie oprocentowana, a odsetki będą naliczać się aż do momentu spłaty całości. Gdy klient nie pokryje kwoty minimalnej, otrzyma monit od banku i zostanie obciążony dodatkową opłatą i odsetkami. Wadą kredytówki są wysokie prowizje za wypłaty z bankomatów, szczególnie za granicą.

Posiadając kartę kredytową, warto też pamiętać o opłacie rocznej, z której możesz być zwolniony, jeśli dokonasz określonej przez bank liczby transakcji miesięcznie.

Karty kredytowe – przykładowe oferty

Citi Handlowy - opłata roczna za kartę 0 zł, oprocentowanie 10%, okres bezodsetkowy 56 dni, limit do 100 tys. zł, minimalna kwota do spłaty 30 zł, prowizja za wypłatę w bankomacie 8% (min. 10 zł),

Credit Agricole - opłata roczna za kartę 0 zł (lub 4,9 zł miesięcznie, jeśli dokonasz mniej niż cztery transakcje), oprocentowanie 10%, okres bezodsetkowy 54 dni, limit do 10 tys. zł, minimalna kwota do spłaty 30 zł, prowizja za wypłatę w bankomacie 5% (min. 12,5 zł),

T-Mobile Usługi Bankowe - opłata roczna za kartę 0 zł (lub 8 zł miesięcznie, jeśli dokonasz mniej niż cztery transakcje), oprocentowanie 9,99%, okres bezodsetkowy 59 dni, limit do 80 tys. zł, minimalna kwota do spłaty 10 zł, prowizja za wypłatę w bankomacie 6% (min. 10 zł),

Bank Millennium - opłata roczna za kartę 0 zł (lub 7,99 zł miesięcznie, jeśli dokonasz mniej niż pięć transakcji), oprocentowanie 10%, okres bezodsetkowy 51 dni, limit do 100 tys. zł, minimalna kwota do spłaty 5%, prowizja za wypłatę w bankomacie 3,99% (min. 9,99 zł).

Dodano:
30 Sty 2020

Zaktualizowano:
15 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły