Jak zadłużeni są Polacy?

 • 10 Sie 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
W I kwartale 2020 r. zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych przekroczyło 495 mld zł. Ile wynosiło zadłużenie hipoteczne przypadające na osobę w Polsce w porównaniu do krajów Unii Europejskiej? Co dzieje się na rynku kredytów hipotecznych w Polsce? Sprawdź!
Jak zadłużeni są Polacy?

Z Raportu AMRON SARFiN (Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości) wynika, że rok 2019 r. był rekordowy pod względem liczby i wartości udzielonych kredytów hipotecznych. W 2019 r. banki udzieliły 225 073 kredyty hipoteczne o wartości 62,629 mld zł.

Pod względem liczby udzielonych 2019 r. był najlepszy od 2010 r., a pod względem wartości – został uznany za najlepszy w historii.

Także w I kwartale 2020 r., mimo epidemii koronawirusa, która w połowie marca, „zamroziła” m.in. rynek kredytowy, zanotowany został wzrost liczby (56 453) i wartości (16,623 mld zł) nowoudzielonych kredytów hipotecznych.

Kredy hipoteczny to nadal podstawowe rozwiązanie, dzięki któremu możesz uzyskać środki na budowę lub zakup własnego domu lub mieszkania. Zainteresowanie tym produktem nie dziwi też biorąc pod uwagę ceny mieszkań (w I kwartale 2020 r. średnia cena transakcyjna w Warszawie wynosiła 9 228 zł) – uzbieranie środków na zakup własnego mieszkania zajęłoby Ci przecież co najmniej kilkanaście lat.

Im więcej kredytów hipotecznych, tym większe zadłużenie

Wraz ze wzrostem wartości udzielanych kredytów hipotecznych wzrasta zadłużenie kredytobiorców. W I kwartale 2020 r. ogólna kwota zadłużenia Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 495,5 mld zł (na koniec roku 2019 wynosiła 443,1 mld zł, a w 2018 r. – 415,2 mld zł).

Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich?

Dane na temat zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych pokazuje Raport Hypostat 2019, opracowany przez Europejską Agencję Hipoteczną. Według tego opracowania, na koniec 2018 r., na mieszkańca jednego z 25 porównywanych krajów przypadał dług w wysokości od 805 euro (Bułgaria) do 54 532 euro (Dania).

Polska, z zadłużeniem na głowę mieszkańca w wysokości 3 234 euro, zajmuje szóste miejsce i plasuje się dużo poniżej średniej wynoszącej 15 549 euro.

Kraje z najniższym zadłużeniem hipotecznym

Wśród pięciu krajów z najniższym zadłużeniem hipotecznym na głowę mieszkańca znalazły się:

 • Bułgaria – 805 euro,
 • Rumunia – 998 euro,
 • Węgry – 1 687 euro,
 • Chorwacja – 2 152 euro
 • i Łotwa – 2 603 euro.

Kraje z najwyższym zadłużeniem hipotecznym [H3]

Piątkę krajów z najwyższym zadłużeniem hipotecznym na głowę mieszkańca tworzą:

 • Belgia – 27 123 euro,
 • Wielka Brytania – 30 158 euro,
 • Szwecja – 51 089 euro,
 • Holandia – 51 785 euro
 • i Dania – 54 532.

Z czego wynikają aż tak znaczne różnice? Między innymi z ceny metra kwadratowego mieszkania czy dodatkowych kosztów związanych z kupnem nieruchomości (przykładowo – w Belgii do ceny mieszkania trzeba doliczyć koszty wynoszące od kilkunastu do ponad 20%).

Według portalu numbeo.com, analizującego koszty życia na świecie, za metr kwadratowy 50-metrowego mieszkania w pięciu najtańszych stolicach trzeba zapłacić od 1 056,47 euro (mieszkanie poza centrum Sofii) do 2 951,40 euro (mieszkanie w centrum Budapesztu. W stolicach najdroższych państw koszty te wynoszą od 2 688,64 euro (mieszkanie poza centrum Brukseli) do 12 055,82 euro (mieszkanie w centrum Londynu).

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce. Co się na nim dzieje?

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła jeszcze znacząco na sprzedaż kredytów hipotecznych w I kwartale 2020 r. Od złożenia wniosku o kredyt hipoteczny do otrzymania decyzji kredytowej mija co najmniej kilka tygodni. Dlatego też wnioski o kredyty uruchamiane np. w marcu składane były w lutym lub pod koniec stycznia.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego [H3]

Zacznę od parametru, na który uwagę zwraca większość zainteresowanych finansowaniem mieszkania przez kredyt hipoteczny. Oprocentowanie, bo to o nim mowa, jest obecnie niskie. Wszystko to za sprawą stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, których wysokość obniżyła się od marca tego roku o:

 • 1,47% - w przypadki WIBORU 3M
 • i o 1,49% - w przypadku WIBORU 6M.

Dla kredytobiorcy oznacza to niższą ratę. O ile? Pokażę to na przykładach kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie było ustalone na podstawie 3-miesięcznego WIBORU powiększonego o 2% marży.

 • kredyt 100 tys. zł – dla oprocentowania 3,70% na początku marca rata wynosiła 460,28 zł, a na początku sierpnia (dla oprocentowania 2,23%) - 381,23 zł,
 • kredyt 150 tys. zł – dla oprocentowania 3,70% na początku marca rata wynosiła 690,42 zł, a na początku sierpnia (dla oprocentowania 2,23%) - 571,84 zł,
 • kredyt 200 tys. zł – dla oprocentowania 3,70% na początku marca rata wynosiła 920,57 zł, a na początku sierpnia (dla oprocentowania 2,23%) - 762,45 zł.

Powyższe wyliczenia dotyczyły kredytu, za udzielenie którego bank nie pobrał prowizji. Kredyt bez prowizji możesz teraz otrzymać nawet bez spełniania dodatkowych warunków (np. korzystania z innych produktów banku).

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, jak zmienił się Twój kredyt hipoteczny, kalkulator kredytowy na naszej stronie pomoże Ci w tym.

Czy o kredycie na zakup mieszkania można powiedzieć, że jest to teraz najtańszy kredyt hipoteczny? I tak i nie. Z jednej strony mamy do czynienia z najniższymi w historii stopami procentowymi (na czym zyskują osoby już spłacające kredyt hipoteczny). Z drugiej – banki podniosły marże dla nowoudzielanych kredytów, przez co trzeba im więcej płacić za sfinansowanie mieszkania.

Zdolność kredytowa

Jeśli w ocenie banku nie będziesz miał zdolności kredytowej, to bank może nie udzielić Ci kredytu w oczekiwanej przez Ciebie kwocie lub nawet nie przyznać Ci go w ogóle. Krótko mówiąc – chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Warunki, jakie określa bank muszą być przez Ciebie spełnione.

Chcesz sprawdzić, czy masz szanse na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli Ci to sprawdzić. Pamiętaj tylko, że dopiero wyliczenia wykonane w banku – na podstawie dostarczonych przez Ciebie dokumentów – będą wiążące.

Wkład własny [H3]

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest już udzielany już od kilku lat. Od 2017 r., zgodnie z Rekomendacją S KNF, minimalny wkład własny wynosi 20% kosztów inwestycji. Jeszcze kilka miesięcy temu mogłeś ubiegać się o kredyt hipoteczny mając tylko 10% własnych środków. Pozostałe 10% było ubezpieczane przez bank.

Ze względu na epidemię koronawirusa niektóre banki podniosły minimalny wkład własny nawet do 30% kosztów inwestycji.

Najlepszy kredyt hipoteczny [H3]

Najlepszy kredyt hipoteczny, czyli jaki? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Oferty banków różnią się od siebie. Dlatego też, nie powinieneś decydować się na pierwszy kredyt hipoteczny. Ranking kredytów hipotecznych, jaki znajdziesz na naszej stronie pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Sprawdź, jak możesz samemu zrobić symulację kredytu hipotecznego >>

Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów rośnie z każdym rokiem. W nadchodzących kwartałach przyrost zadłużenia może być niższy. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w lipcu 2020 r. o kredyt hipoteczny zawnioskowało 38,75 tys. klientów. W porównaniu do lipca ubiegłego roku oznacza to spadek o 6,4%.

Warto jednak podkreślić, że kredyty hipoteczne nadal charakteryzują się najniższym poziomem ryzyka kredytowego. Przygotowywany przez BIK Indeks Jakości Portfela Kredytów Mieszkaniowych wynosił w czerwcu 2020 r. 0,86%.

Dodano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły