Fundusze akcyjne - który zarobił najwięcej?

  • 27 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Miniony rok dla polskich funduszy inwestycyjnych był bardzo udany. Statystyki pokazują, że aż 80% funduszy uzyskało dodatni wyniki. Najwyższymi stopami zwrotu mogą pochwalić się fundusze inwestujące na rynku złota oraz w spółki technologiczne.
Fundusze akcyjne - który zarobił najwięcej?

Najzyskowniejszym funduszem roku 2019 okazał się PKO Akcji Rynku Złota, zarabiając 55%. Warte podkreślenia jednak jest, że jest to fundusz uznawany za najbardziej ryzykowny ze wszystkich, jakie są dostępne na polskim rynku.

Najlepszy fundusz inwestycyjny w roku 2019

Co pozwoliło PKO Akcji Rynku Złota wypracować tak duży zysk? Wzrost cen złotego kruszcu był wspierany łagodną polityką banków centralnych, a także wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Niebagatelne znaczenie miała też ogólnie niepewna sytuacja geopolityczna.

Rok 2019 okazał się bardzo dobrym dla złotego kruszcu, o czym świadczy fakt, że wśród 10 najzyskowniejszych inwestycji znalazł się również inny fundusz złota – Superfund Goldfuture (miejsce 4). Pomimo tak imponujących wyników, wiele osób i tak sceptycznie podchodzi do funduszy inwestycyjnych, wybierając znane i sprawdzone rozwiązania takie jak lokaty.

Poznaj wady i zalety obu rozwiazań: porównaj ze sobą fundusz inwestycyjny i lokatę bankową.

Fundusz a lokata – czym się różnią?

Bezpieczeństwo

Zastanawiając się, co zrobić z nadwyżką finansową, w pierwszej kolejności rozważamy bezpieczeństwo inwestycji. W końcu chcemy zyskać, a nie stracić. Przyjęło się, że bezpieczniejszą formą inwestowania są lokaty. Ale czy na pewno? Lokata bankowa zaliczana jest do bilansu banku, co za tym idzie, w przypadku jego upadłości wszystkie środki zgromadzone zarówno na koncie, jak i na lokacie uznawane są za masę upadłościową. W praktyce jednak upadłość banku jest mało prawdopodobna, a choćby nawet, to zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, środki do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku funduszy inwestycyjnych. Zgromadzone przez nie aktywa nie wchodzą w skład aktywów Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych ani w skład masy upadłościowej. Środki uczestników funduszu przechowuje bank depozytariusza. Nawet jeśli ten upadnie, pieniądze trafią do innego depozytariusza. Mówiąc w skrócie – będą bezpieczne.

Oprocentowanie

Decydując się na lokatę, znamy oprocentowanie i okres jej trwania, dzięki czemu z góry wiemy, ile dokładnie możemy zarobić. Obecnie oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, przez co można na nich niewiele zarobić. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę przyspieszony wzrost inflacji, która prowadzi do utraty wartości pieniądza. Z perspektywy czasu można więcej stracić, niż zyskać.

Fundusz inwestycyjny niesie za sobą dużo większe ryzyko niż lokata. Zakłada się go na czas nieokreślony, a stopa zwrotu nigdy nie jest znana z góry. Oznacza to, że na funduszu można zarobić dużo więcej niż na lokacie, ale przy okazji można też wszystko stracić.  Zasada jest taka, że im większym ryzykiem obarczona jest inwestycja, tym wyższy potencjalny zysk, ale też strata. Plusem jednak jest to, że klient może w dowolnym momencie wypłacić zdeponowane środki, wraz z wypracowanym zyskiem lub po uwzględnieniu straty.

Lokata rentierska – co to jest?

Warto wspomnieć, że właściciel lokaty nie może wypłacić pieniędzy przed czasem. Zerwanie lokaty wiąże się bowiem z utratą narosłych odsetek. Wyjątek stanowi lokata rentierska. To, co odróżnia ją od tradycyjnej lokaty, to sposób wypłacania odsetek. Płatności odsetkowe odbywają się w regularnych cyklach, np. co kwartał. Dzięki temu na bieżąco można cieszyć się wypracowanym zyskiem z inwestycji, a nie dopiero po jej zakończeniu.

Pod tym względem lokata rentierska jest bardzo podobna do funduszu, z którego w każdej chwili można wypłacić środki. Z tym że, jeśli już na funduszu uda się zarobić, stopa zwrotu jest znacznie wyższa. Zwykle mamy do czynienia z kilkunasto-, a czasem nawet kilkudziesięcioprocentowym rocznym zyskiem.

Najlepsza lokata bankowa – porównanie lokat

Dla tych, którzy nie do końca są przekonani do funduszy inwestycyjnych i na razie wolą bezpiecznie zdeponować nadwyżkę finansową w banku, przygotowaliśmy krótkie zestawienie lokat bankowych. Pod uwagę wzięliśmy kwotę równą 5 000 zł i 3-miesięczny okres trwania lokaty.

  1. Lokata mBank – lokata 3,5% dla nowych klientów – oprocentowanie: 3,5%, odsetki po podatku: 35,44 zł.
  2. Lokata Getin Noble Bank – lokata na nowe środki – oprocentowanie: 1,8%, odsetki po podatku: 18,23 zł.
  3. Lokata Santander Consumer Bank – lokata online nowe środki – oprocentowanie: 0,6%, odsetki po podatku: 6,08 zł.

Jeśli dysponujesz większą kwotą lub chcesz ulokować swoje środki na dłuższy czas, wykorzystaj kalkulator lokat, by znaleźć taką, która przyniesie Ci największy zysk.

Dodano:
08 Maj 2009

Zaktualizowano:
27 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły