COVID w natarciu. Kredyty hipoteczne ucierpiały najmniej, ale mało kto je teraz dostanie

  • 11 Sie 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Tylko o 0,4% wartościowo spadł popyt na kredyt hipoteczny w wyniku kryzysu spowodowanego koronawirusem. To najmniej ze wszystkich typów kredytów, ale to nie oznacza, że rynek ma się dobrze. Banki w obawie o swoją stabilność finansową przyznają kredyty mieszkaniowe tylko osobom o wysokich zarobkach, stabilnym zatrudnieniu i dobrej historii kredytowej. Czy to oznacza, że COVID-19 spowodował, że finansowanie dostanie tylko ten, kto go nie potrzebuje? Sprawdzam!
COVID w natarciu. Kredyty hipoteczne ucierpiały najmniej, ale mało kto je teraz dostanie

Jak pokazuje niejeden kalkulator, kredyt hipoteczny w ostatnich miesiącach przeszedł ogromną metamorfozę. Jeszcze pół roku temu średnia marża takiego zobowiązania wynosiła 2,10%. A jak pokazuje nasza porównywarka kredytów, taką wartość stosują już teraz tylko banki z najlepszą ofertą i to tylko dla klientów z wysokim scoringiem.

Zmieniła się też kwestia wkładu własnego. Jeszcze przed pandemią wniesienie 10% wartości nieruchomości wystarczało, bo drugie tyle można było ubezpieczyć. Teraz na taką ofertę można liczyć tylko w Santander BP, mBanku, Banku Millennium i Credit Agricole. Pozostałe banki zdecydowały się zwiększyć poziom wymaganego wkładu własnego do 20, a nawet 30%. Co prawda, z kredytem hipotecznym bez wkładu własnego trzeba było się pożegnać już kilka lat temu, ale teraz wymagania banków znacznie wzrosły.

Wkład własny 2020 przy kredycie hipotecznym – zobacz aktualne wymogi banków!

koronawirus a kredyty hipoteczne

Banki średnio udzielają niższej kwoty kredytu hipotecznego – czyja to wina?

Jednym z głównych skutków koronawirusa na rynek kredytów hipotecznych jest obniżenie średniej kwoty finansowania. To odwrócenie trendu, który występował jeszcze na początku roku ze względu na rosnące ceny nieruchomości i naprawdę wysokie kwoty, które banki były skłonne pożyczyć. Wpływał na to stabilny rynek pracownika i benefity socjalne, które poprawiały sytuację finansową Polaków.

Pandemia zmieniła wszystko – wzrosty cen mieszkań zastopowały, a banki podniosły wymagania odnośnie wkładu własnego. Nie ma się co dziwić, że średnia kwota udzielonego spada. Patrząc na cały rynek, to łącznie około 800 mln złotych mniej w porównaniu z czerwcem zeszłego roku i o 1 mld zł, porównując sytuację sprzed dwóch lat.

Zobacz, że jeszcze w marcu rok 2020 zapowiadał się rekordowo pod względem wartości udzielonego kredytu hipotecznego. Warunki na świecie znacząco jednak wpłynęły na zmianę tej sytuacji.

koronawirus a kredyty hipoteczne

Jak wynika jednak z naszych analiz sytuacja w porównaniu z majem tego roku trochę się ustabilizowała i teraz większość banków jest skłonna pożyczyć więcej niż jeszcze 3 miesiące temu. Przy zarobkach w wysokości 6 400 zł więcej pożyczą: Credit Agricole, Bank Pekao, Santander Bank Polska, Citi Handlowy, mBank, Pekao BP i ING Bank Śląski. Rekordzistą jest mBank, który parze właśnie z takimi zarobkami pożyczy 72 tys. zł więcej!

Jednak pamiętaj, że takie zarobki są ponad średnią krajową, a widać tendencję w bankach, że to właśnie dobrze zarabiających klientów (najlepiej na umowie o pracę na czas nieokreślony) szukają te instytucje i chętniej pożyczą im środki na zakup domu czy mieszkania. Wynika to z przymusu ograniczenia ryzyka kredytowania. Problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego wciąż mają przedsiębiorcy i osoby zatrudnione na umowę cywilnoprawną.

Kredyt hipoteczny kalkulator zdolności kredytowej >> Zobacz, na jaki kredyt teraz Cię stać!

Kredyty hipoteczne – wciąż są najbezpieczniejsze

Kryzys spowodowany koronawirusem mocno zachwiał także poziomem spłacalności zobowiązań Polaków. Jednak na kredyty hipoteczne oddziałuje to najmniej, bo pogorszenie indeksu jakości tych zobowiązań (według danych BIK) wyniosło tylko 0,9%.

Na tle kredytów gotówkowych czy pożyczek pozabankowych wygląda to naprawdę dobrze.

Może wynikać to z tego, że bierze się zazwyczaj jeden kredyt hipoteczny i w większości przypadków zaciągają go osoby, które zarabiają na tyle, że nie mają problemów z terminową spłatą zobowiązań. Przy tak wysokim finansowaniu bank skrupulatnie to bada. Kredyty gotówkowe czy pożyczki są udzielane na mniejsze kwoty i na cele konsumpcyjne, przez co przyciągają trochę inny typ klienta.

Kredyt bez prowizji? Wciąż dostępny!

Jak pokazuje porównanie kredytów dostępne na naszej stronie, kredyt bez prowizji wraz z pandemią nie odszedł w niepamięć i wciąż jest dostępny w PKO Banku, Banku Millennium i mBanku.

Jednak pamiętaj, że ani wysokość oprocentowania ani prowizji nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze oferty. Jeśli zapytasz mnie o kredyt, gdzie najkorzystniej go wziąć, to odpowiem, że tam, gdzie rata i kwota do spłaty jest najniższa.

Zwracaj uwagę także na RRSO, które odzwierciedla procentowo wszystkie koszty kredytu w skali roku.

Co dalej z kredytami hipotecznymi?

Analitycy BIK przewidują, że w porównaniu z całym poprzednim rokiem, rok 2020 przyniesie spadek sprzedaży kredytów hipotecznych o 8%. Biorąc pod uwagę inne produkty bankowe, spadek jest naprawdę niewielki. Z czego to może wynikać?

Dane BIK pokazują, że Polacy wrócili do swoich planów kupna nieruchomości czy budowy domu, bo w porównaniu z czerwcem tego roku, w lipcu złożyli o 7,3% więcej zapytań o kredyt, a w porównaniu z kwietniem wzrost sięgnął 39,3%!

Wraz z ponownym otwarciem gospodarki wróciło zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Część osób planowała to już wcześniej, ale u części dopiero kwarantanna sprawiła, że pomyśleli o większym mieszkaniu czy domu na własność.

Moim zdaniem ze wszystkich produktów finansowych, kredyty hipoteczne ucierpią najmniej. W końcu każdy musi gdzieś mieszkać, a niewielu z nas jest w stanie sfinansować zakup nieruchomości za własne pieniądze. A w kryzysie spowodowanym koronawirusem nieruchomości są jedyną względnie bezpieczną i opłacalną inwestycją, więc inwestorzy będą mieli swój udział we wzroście popytu.

Dodano:
11 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły