Co to jest lokata overnight? - wszystko co musisz wiedzieć

  • 13 Lip 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Szukasz sposobu na pomnożenie swoich oszczędności? Liczy się dla Ciebie przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycji i szybki zysk? W takim razie powinieneś rozważyć wybór lokaty overnight. Co dokładnie ją wyróżnia na tle innych lokat? Może zabrzmieć to nietypowo, ale jest to lokata, której okres trwania wynosi jedną noc. Kiedy śpisz Twoje oszczędności pomnażają się, a Ty już drugiego dnia dostajesz do nich dostęp. Jak to możliwe?
Co to jest lokata overnight? - wszystko co musisz wiedzieć

Wybór lokaty jako formy inwestycji jest w Polsce bardzo popularny. W ten sposób zyskujesz pewność, że nie stracisz swoich środków. I choć zysk nie jest duży, to dla niektórych osób gwarancja jego uzyskania będzie miała duże większe znaczenie. 

Co to jest lokata overnight?

Lokata overnight jest to lokata, której czas trwania wynosi tylko jedną noc. Można ją założyć zazwyczaj do godziny 15.00 danego dnia w oddziale banku. Bank blokuje pieniądze na koncie klienta na jedną noc, a w kolejnym dniu mogą zostać one z powrotem przelane na Twój rachunek ROR lub możesz wypłacić je w placówce banku. Co prawda, zysk z takiej lokaty nie jest znaczący, ale jest to sposób na błyskawiczne oszczędzanie. Lokata overnight nie zawsze trwa tylko jedną noc. Czasami okres jej trwania sięga kilku dni. Ma to miejsce, kiedy została założona zaraz przed weekendem bądź dniem wolnym od pracy.

Co wyróżnia lokatę overnight na tle innych lokat?

Przede wszystkim czas jej trwania. Lokaty są zazwyczaj terminowe. Pieniądze możesz więc odłożyć na nich na kilka miesięcy, ale i okrągły rok. Co więcej, w tym czasie nie masz dostępu do swoich środków, chyba że zdecydujesz się zerwać umowę i wypłacić je tracąc cały bądź część zysku. W przypadku lokaty overnight nie masz takiego problemu. Twoje środki pomnażają się w nocy, a Ty korzystasz z nich już na drugi dzień. Prościej być nie może.

Jak działa lokata overnight?

Wszystko to brzmi bardzo ciekawie, jak jednak właściwie działa lokata overnight? To zależy od jej rodzaju. Wyróżnia się bowiem lokaty zakładane na zlecenie klienta oraz tzw. lokaty O/N. Te pierwsze każdorazowo wymagają wniosku inwestora. Jeśli masz zamiar z lokaty korzystać regularnie, to po pewnym czasie może się to okazać nieco uciążliwe. Dlatego też masz możliwość wyboru skorzystania z automatycznego uruchomienia lokaty. W takim przypadku podpiszesz umowę zgodnie, z którą Twoje środki będą automatycznie przelewane na lokatę w godzinach popołudniowych, zazwyczaj ok. godziny 16. Następnego dnia roboczego otrzymasz je z powrotem powiększone o odsetki.

Oprocentowanie lokaty overnight - ile można zarobić?

Czy lokata overnight rzeczywiście możesz przynieść zysk? Jak najbardziej, nie będzie on jednak duży. Oprocentowanie takiej lokaty wynosi najczęściej od 0,5% do 1,5%. Ponadto, może się zmieniać, gdyż bazuje ono na stawce WIBID ON (jest to wysokość oprocentowania środków, które są przyjęte w depozyt przez wybrany bank od innych banków, także na jeden dzień). Jeśli wskaźnik będzie się wahał, to oprocentowanie już kolejnego dnia może ulec zmianie. Stawka WIBID ON dotyczy jedynie polskich złotych. 

Komu najbardziej opłaca się lokata overnight?

Lokata overnight przeznaczona jest głównie dla przedsiębiorców. Niektóre banki udostępniają ją wyłącznie dla działalności w formie spółki. Zdarza się jednak, że dostępne są również lokaty overnight dla klientów indywidualnych. To najbardziej opłacalny wybór dla przedsiębiorców, którzy muszą mieć zapewniony ciągły dostęp do swoich środków pieniężnych i nie mogą pozwolić sobie na ich zamrożenie na dłuższy czas.

Gdzie szukać lokaty overnight?

Lokatę overnight posiada w swojej ofercie coraz więcej banków. Jeśli chcesz znaleźć tę, która może przynieść Ci największy zysk, to najlepiej skorzystaj z rankingów dostępnych w sieci. Z pewnością pomocne będą również opinie o lokatach overnight wystawiane zarówno przez klientów banków, jak i ekspertów finansowych. Za każdym razem sprawdź szczegółowe warunki danej lokaty. Interesować będzie Cię przede wszystkim wysokość oprocentowania.

Lokata overnight - czy to się opłaca?

Chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie zarobisz na lokacie? W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora lokaty overnight. Na podstawie oszacowanego zysku, sam stwierdzić, czy taka inwestycja jest dla Ciebie opłacalna. Jeśli masz możliwość odłożenia pieniędzy na lokatę terminową, to takie rozwiązanie przyniesie Ci zapewne więcej korzyści. Jeśli jednak nie masz pozwolić sobie na taki krok, to dlaczego nie skorzystać z lokaty overnight? Będziesz mieć zapewniony dostęp do swoich pieniędzy w ciągu dnia i jednocześnie nieco na tym zarobisz. W przeciwnym razie, gdy Twoje środki będą po prostu leżeć na koncie, to nie zarobisz nic. Wybór jest więc jasny.

Jak przygotować się do wnioskowania o lokatę overnight?

Wniosek o lokatę overnight złożyć możesz na kilka sposobów: telefonicznie, za pośrednictwem sieci bądź bezpośrednio w oddziale wybranego banku. Tylko od Ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz. Najpopularniejsze rozwiązanie to przesłanie wniosku online, gdyż okaże się najbardziej komfortowe. Zanim jednak to zrobisz, musisz sprawdzić warunkie, jakie stawia bank inwestorom. Zazwyczaj dotyczą one minimalnej kwoty, która najczęściej wynosi ponad 100 tysięcy złotych. Jeśli nie jesteś pewien, czy to rozwiązanie optymalne dla Ciebie, możesz skontaktować się z doradcą finansowym, który odpowie na Twoje wszystkie pytania.

Jesteś przedsiębiorcą, któremu zależy na płynności finansowej? A może nie prowadzisz działalności, ale dysponujesz większą kwotą? W takim razie lokata overnight może okazać się dobrym sposobem na pomnożenie Twoich środków. Bez ryzyka i zamrażania Twoich pieniędzy.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
13 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły