Co to jest grace period?

  • 06 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Grace period to inaczej okres bezodsetkowy. W praktyce jest to okres, w ramach którego mamy czas na spłatę zadłużenia na karcie kredytowej, nie płacąc przy tym odsetek. Sprawdź, ile trwa grace period i jakie transakcje obejmuje.
Co to jest grace period?

Okres bezodsetkowy, okres odroczenia (prolongaty) i okres bez odsetek – takie nazwy zamiennie stosuje się dla grace period. Grace period trwa od dnia ostatniego dnia okresu rozliczeniowego karty kredytowej do dnia, w którym bank wymaga spłaty zadłużenia.

Ile trwa grace period?

Każdy bank indywidualnie ustala długość okresu bezodsetkowego. Grace period wynosi jednak maksymalnie od 51 do 61 dni. Nie jest to równoznaczne z tym, że właściciel karty ma dokładnie tyle czasu na spłacenie transakcji. 

W tym czasie banki generują zestawienie operacji wykonanych w danym okresie rozliczeniowym. Spłata transakcji jest możliwa dopiero po wygenerowaniu dokumentu. To w nim wskazana jest data, do kiedy można spłacić daną operację bez odsetek.

Wraz z miesięcznym okresem rozliczeniowym rozpoczyna się także grace period. Obejmuje każdą transakcję wykonaną w tym czasie. Oznacza to, że każdą płatność kartą wykonaną w obowiązującym okresie rozliczeniowym należy spłacić do 51-61 dnia od momentu rozpoczęcia okresu rozliczeniowego. Nie ma znaczenia, czy transakcja wykonana została na początku, czy pod koniec tego okresu.

Każdy właściciel karty, który zastosuje się do tego terminu, ma 100% pewność, że odsetki od danej transakcji nie zostaną naliczone.

Grace period – jakie transakcje obejmuje?

Okres bezodsetkowy dotyczy transakcji bezgotówkowych. Należy pamiętać, że grace period nie obejmuje transakcji gotówkowych. Zatem wypłacając pieniądze z bankomatu, odsetki zostaną naliczone od momentu realizacji usługi.


Jakie są konsekwencje braku spłaty transakcji na czas?

Czasem poprzez nieuwagę lub brak środków na koncie dług nie zostaje spłacony w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. Wtedy bank pobiera odsetki, w dodatku wstecz, czyli od dnia wykonania danej transakcji, a nie tak jak się niektórym wydaje, zakończenia obowiązującego dla niej okresu odroczenia. Maksymalne oprocentowanie kart kredytowych wynosi obecnie 10 proc. w skali roku. Oznacza to, że banki nie mogą naliczać wyższych odsetek.

Dodano:
06 Lut 2020

Zaktualizowano:
25 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły