6 czerwca odmrożona zostanie rekreacja i kultura. Branża zanotowała pod koniec kwietnia ponad 188 mln zł zaległości

 • 05 Cze 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sobotnie odmrożenie gospodarki dotyczy kin, teatrów, filharmonii, basenów, klubów fitness i sal zabaw. Od najbliższego weekendu zależy, jak poradzą sobie ze stratami, które w miesiąc wzrosły o prawie 20 mln zł, a do końca kwietnia osiągnęły kwotę prawie 190 mln zł.
6 czerwca odmrożona zostanie rekreacja i kultura. Branża zanotowała pod koniec kwietnia ponad 188 mln zł zaległości

Straty dla kultury i rekreacji w czasie pandemii

Firmy, prowadzące działalność związaną z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych, miały pod koniec kwietnia według BIG InfoMonitora i BIK zaległości w wysokości 25,7 mln zł. Chodzi tu o przeterminowane faktury i niezapłacone raty kredytów. Wśród kin zadłużonych było jedynie 15, a wartość zaległości wyniosła niecałe 180 tys. zł. Teatry są w gorzej sytuacji. Ich zadłużenie osiągnęło kwotę 16 mln zł, a firm wspomagających – dodatkowe 6 mln zł. Według danych BIG InfoMonitora średni odsetek podmiotów z branży rekreacyjno-kulturalnej z takimi problemami był niższy w porównaniu do innych firm w gospodarce – 4,1 proc. w porównaniu do 5,9 proc.

Z powodu pandemii w Polsce wyprodukowanych będzie w tym roku mniej filmów. Zawieszono bowiem prace nad tytułami kinowymi i codziennymi produkcjami telewizyjnymi. Wyniki finansowe będą znane dopiero przy podsumowaniu drugiego kwartału. Wznowienie działalności planowane jest na czerwiec. 

Niektóre multipleksy nie zdecydowały się na otwarcie kin 6 czerwca z powodu wymagań sanitarnych, które zakładają zapełnienie widowni maksymalnie do połowy, zadbanie o konieczność noszenia maseczek i zachowanie czystości. Zwiększony reżim sanitarny będzie obowiązywał w basenach, saunach, siłowniach, klubach fitness, solariach, salonach masażu i tatuażu, parkach rozrywki i salach zabaw.

Sprawdź, czy duża ilość zapytań w BIK wpływa na zdolność kredytową >>

Straty dla sportu w czasie pandemii

W branży sportowej pod koniec kwietnia odnotowano prawie 111 mln zł długu, z czego 44,3 mln należało do obiektów sportowych. Trenerzy personalni oraz instruktorzy sportowi czy fitnessowi mieli przeterminowane zobowiązania o wartości.30 mln zł. U organizatorów aktywności sportowej przybyło do kwietnia 18 mln zł długu. Niepłacący na czas stanowią ok. 4 proc., czyli podobnie jak w kulturze. Teraz po planowanym 6 czerwca odmrożeniu na siłownię lub basen planuje iść 6 proc. badanych. Trudno będzie jednak odrobić straty. W wyniku pandemii przychody branży sportowej mają być aż o 40 proc. niższe niż przed rokiem zakładając optymistyczny scenariusz, że nie będzie drugiej fali zarażeń. W takim wypadku przychody zmniejszyłyby się o 50 proc. z ok. 4,2 mld zł w normalnych warunkach. Ciężko oszacować, czy i kiedy straty zostaną odrobione, bo wielu Polaków boryka się ze zmniejszonymi dochodami, stratą pracy lub zawieszeniem biznesu i nosi się z zamiarem ograniczenia wydatków.

Kredyty konsolidacyjne dla firm

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wieloma zobowiązaniami finansowymi jest kredyt konsolidacyjny, choć trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie zdążyli się jeszcze zadłużyć. Oferta polega na przejęciu przez bank pozostałych do spłacenia rat aktualnych kredytów i pożyczek i zaproponowania jednej miesięcznej opłaty. Spłata jest łatwiejsza, bo okres kredytowania ulega wydłużeniu, a wysokość raty obniżeniu. Od finansowania pobierana jest prowizja za udzielenie i oprocentowanie. Od nich zależne jest RRSO, czyli koszt kredytu w ujęciu procentowym na jeden rok. Tak jak przy innych typach finansowania, liczy się zdolność kredytowa wnioskującego, jego wiarygodność oraz historia poprzednich spłat.

Pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej

Przedsiębiorca, który czuje, że nie radzi sobie z obciążeniami finansowymi w związku z pandemią i ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, może skorzystać z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej. Obecnie przegłosowana została czwarta wersja programu. Niektóre założenia to:

wakacje kredytowe dla firm;

 • możliwość wzięcia jednorazowej pożyczki w do 5 tys. zł. na pokrycie bieżącej działalności (w pewnych warunkach bezzwrotnie);
 • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego;
 • zwolnienie ze składek ZUS pod pewnymi warunkami;
 • wprowadzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR;
 • dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy;
 • zwolnienie ze składek na ubezpieczenie dla nowych firm w ramach „ulgi na start”;
 • rozszerzenie programu gwarancji z BGK dla MŚP;
 • możliwość odliczenia straty w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r.;
 • wydłużenie czasu na złożenie zeznania rocznego CIT-8 i wpłatę podatku.

Uchroń się przez złodziejami w sieci – ustaw alerty w BIK! >>

Dodano:
05 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły